Картофите са вторият хляб. Много градинари ги засаждат в градините си. На всеки градинар е известно, че хълмирането е важна дейност в процес на тяхното отглеждане.
Кога се прави хълмиране на картофите?
Първият път, когато храстите достигнат височина 15-20 см, това е края на май - началото на юни. Процедурата трябва да покрие долните листа. Хълмирането може да е малко по-високо, но е важно горната част на храста да е на повърхността.
При засаждане на картофи сложете това в дупката, за да е богата реколтата им
Вторият път процедурата се извършва 2 - 3 седмици след първия, преди цъфтежа. Обикновено това е достатъчно. В резултат на това височината на билото трябва да бъде 10 - 15 cm. Но понякога може да се наложи още едно или две хълмирания. Ако храстите започнат да се разпадат, клубените излизат на повърхността и стават зелени - трябва да ги затрупате с почва допълнително.
Как правилно се извършва хълмирането?
Това не трябва да се прави в жегата - има голяма вероятност да повредите корени или дори издънките. При извършване на процедурата под палещото слънце това може да бъде критично за растенията - храстът бързо ще изсъхне.
Най-добре е хълмрането да се прави вечер. Възможно е рано сутрин, но по това време често пада роса и почвата полепва по мотиката. Още по-добре - при облачно време. Абсолютно идеален вариант е при облачно време ден след дъжд или поливане. В този случай почвата ще стане рохкава, корените ще могат да дишат по-лесно. В допълнение, леко влажната почва образува билата по-добре от сухата почва.
Нормата за извършване на процедурата е 1 – 2 пъти. Понякога може да се извърши 3 или 4 пъти. Някои градинари загръщат картофите с малко пръст всеки път, когато плевят, и това се случва 5 или 6 пъти през лятото. Тази опция също е възможна, но е по-трудоемка.
Може ли да се пропусне хълмирането?
В крайна сметка изпълнението на тази процедура не е лесно, а площите за картофи могат да бъдат големи.
Възможно е процедурата да се пропусне, ако имате лека, рохкава почва. В такава почва грудките проникват дълбоко без проблеми. Но при тежки почви е необходимо хълмиране, тъй като на светлината клубените ще станат зелени и ще станат неподходящи за храна - те ще трябва да бъдат изхвърлени, което означава, че ще загубите реколтата. А хълмираните картофи раждат допълнителни подземни издънки-столони, върху които се образуват грудки. В резултат на това реколтата е по-богата.
Засаждане на картофи 2024 - кои са най-добрите дати през април